ریسک جنگ با ایران در حال افزایش است

ما به عنوان اعضا و دوستان جامعه آمریکائیان ایرانی‌تبار، از این موضوع که دولت ترامپ ممکن است به سمت آغاز جنگی ویرانگر با ایران حرکت کند، عمیقاً نگرانیم. افزایش خطرناک تنش‌ها در روزهای اخیر -از جمله تهدید جان بولتون، معمار جنگ عراق و مشاور کنونی امنیت ملی،‌ مبنی بر استفاده از «نیروی بی‌رحمانه» علیه ایران- باید زنگ خطر را برای تمامی کسانی به صدا درآورد که کارزار تبلیغاتی منجر به حمله به عراق را در سال ۲۰۰۳ به خاطر دارند. با توجه به اوج‌گیری تنش‌ها میان ایران و آمریکا، قانون‌گذاران، رسانه‌ها و عموم مردم باید از تکرار اشتباه منجر به جنگ مصیبت‌بار عراق پرهیز کنند و دولت را به خاطر سیاست مشکل‌سازش در رابطه با ایران، مسوول بشناسند.

بولتون مدت‌ها به دنبال ترغیب ایران و آمریکا برای پیش‌روی به سمت یک جنگ بوده است و ابایی نداشته که با تحریف اطلاعات، دستور کار جنگ‌طلبانه‌ی خود را پیش ببرد. او همچنین متحد نزدیک فرقه مجاهدین خلق بوده و از آنان به عنوان جایگزینی برای مردم ایران یاد کرده است. تحت نظارت بولتون، دولت ترامپ در حال تکرار دستورالعمل دولت جرج دبلیو بوش برای جنگ با عراق است: تلاش برای ربط دادن نادرستِ ایران به القاعده، این ادعای بی‌پایه که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است، و سیاست‌زده کردن برآوردهای اطلاعاتی در مورد ایران.

موارد مذکور، نشانه‌هایی هشداردهنده و حاکی از آن است که احتمال جنگ با ایران را باید جدی دانست. این موارد باید نشانه‌ای تلقی شوند از لزوم اقدام برای تمامی آمریکاییانی که می‌خواهند از جنگی ویرانگر جلوگیری کنند؛ جنگی که علیه منافع ملی آمریکا و صلح و امنیت جهانی خواهد بود.

بزرگ‌ترین قربانی سیاست کاخ سفید موسوم به کارزار «فشار حداکثری»، مردم ایران خواهند بود که کمرشان از یک سو زیر بار تحریم‌های ظالمانه خم می‌شود و از سوی دیگر تحت سرکوب فزاینده‌ی حکومت قرار می‌گیرند. شرایط آنان اکنون با سخت‌تر شدن تحریم‌ها و قدرت‌گیری تندروها در داخل، بدتر خواهد شد.

اگر جلوی این رژه به سوی جنگ گرفته نشود، تنها زجر مردم ایران افزایش می‌یابد و آمریکا نیز خود را در باتلاق یک جنگ پرهزینه‌ی دیگر خواهد دید. کنگره باید راه ترامپ را به سوی جنگ مسدود نماید و برای بازگشت فوری آمریکا به توافق اتمی و میز مذاکره، تلاش کند.

About Author

Connect with Me: