جامعه ما نباید در این شرایط حساس دچار تفرقه شود

واشینگتن، دی‌سی – شورای ملی ایرانیان آمریکا بیانیه زیر را منتشر کرده است:

جامعه ما مدت‌هاست که تضعیف و دچار تفرقه شده است. دلیل این امر، گاه به تفاوت‌های عقاید خودمان بازمی‌گردد؛ و گاه افرادی خارج از جامعه ما که سرنوشت ایران، مردم ایران و البته ایرانی-آمریکایی‌ها هیچ اهمیتی برایشان ندارد، تلاش می‌کنند تا تفاوت عقایدمان را بزرگ جلوه دهند و ما را متفرق و ضعیف نگه دارند. مقاله اخیر الی لِیک، یکی از منتقدان دیرین نایاک که جنگ با عراق را برای مردم آمریکا توجیه کرده بود و هم‌اکنون از سیاست مداخله‌گرایانه ایالات متحده در مورد ایران دفاع می‌کند، یکی از نمونه‌های اخیر است. لِیک در مقاله اخیر خود کوشیده است که با اشاره به اظهارات دکتر شیرین عبادی، به نایاک حمله کند و راهکار خطرناک خود را برای ایران پیش ببرد؛ درست در هنگامی که جامعه ما بیش از هر زمان دیگر به اتحاد نیاز دارد.

اکنون که در این باره صحبت می‌کنیم، دونالد ترامپ، جان بولتون را در کاخ سفید جای داده است؛ فردی که بیش از یک دهه است آشکارا از بمباران ایران حمایت می‌کند. ترامپ مشاورانی را که مخالف خروج از توافق اتمی با ایران بوده‌اند، با جنگ‌طلبانی مانند مایک پمپئو، مدیر پیشین سی‌آی‌ای جایگزین کرده است؛ کسی که می‌خواهد ایران را به سوریه‌ای دیگر تبدیل کند.

ما در نایاک با افتخار بر سر سیاست‌های‌مان که توسط اعضا اتخاذ شده است، مجدانه پای می‌فشاریم. ما مفتخریم که عملکردمان در راستای دفاع از انعقاد قرارداد اتمی بود که همزمان از دو معضل دست‌یابی ایران به سلاح اتمی و جنگ با ایران جلوگیری کرد. ما سربلندیم که در خط مقدم تلاش‌ها برای مقابله با فرمان مصیبت‌بار پرزیدنت ترامپ برای ممانعت از ورود مسلمانان به آمریکا بوده‌ایم. البته، ما همواره با افتخار از خواسته‌های دموکراتیک مردم ایران و تمایل آنان به داشتن حکومتی که به حقوق تمامی شهروندان احترام بگذارد، حمایت کرده و می‌کنیم. برای رسیدن به آن هدف به صورت پایدار، تغییرات باید صلح‌آمیز باشند و به دست مردم ایران انجام شوند. ایرانی-آمریکایی‌ها قطعاً بر سر تمامی مسائل با یکدیگر تفاهم ندارند اما اکثریت چشمگیر آنان از خشونتی حمایت نمی‌کنند که در لابلای الفاظ مربوط به تغییر رژیم پنهان شده باشد.

ما احترام بسیاری برای دکتر شیرین عبادی و تمامی کسانی قائلیم که به‌راستی خواهان مسیری صلح‌آمیز برای دست‌یابی مردم ایران به حقوق انسانی، نمایندگان واقعی و شأن و منزلت‌شان هستند. ما علی‌رغم عدم توافق درباره نقشی که آمریکا -به‌ویژه دولت کنونی- می‌تواند به طور سازنده در این روند بازی کند، دکتر عبادی را فردی می‌شناسیم که در زمان حضور در ایران در خط مقدم تلاش برای دفاع از حقوق بشر بوده است. ما به این سو کشیده نخواهیم شد تا اعتبار فردی را که متعهد به این جنبش برجسته است، زیر سوال ببریم. صاحبان دیدگاه‌های مختلف در یک دموکراسی پایدار می‌توانند با حفظ احترام متقابل، مناظره و گفت‌وگو کنند. در این راستا، نایاک در فضای عمومی از دکتر عبادی برای یک مباحثه جدی دعوت به عمل می‌آورد.

ما نمی‌پذیریم که کسانی بخواهند از حقوق بشر یا مدافعان حقوق بشر برای پیشبرد برنامه‌های جنگ‌طلبانه سوءاستفاده کنند. ما اجازه نخواهیم داد که افراد جامعه‌مان را در این شرایط حساس رویاروی یکدیگر قرار دهند. ما از تعهد خود برای متحد کردن ایرانیان آمریکا در قالب یک صدای قدرتمند برای صلح، حقوق بشر و ساخت آینده‌ای روشن‌تر برای ایران و آمریکا، فروگذار نخواهیم کرد.

About Author

Connect with Me: